השכרת רכב בחו"ל

בתכנון טיול בחו"ל, כזה המצריך השכרת רכב, ההחלטה לגבי סוג הרכב וכל הפרטים הקטנים בחוזה ההשכרה, הם מרכיבים חשובים ביותר אשר יכולים להשפיע באופן ניכר על ההנאה מהחופשה.

 

ראשית, יש לקבל החלטה לגבי גודל הרכב הנדרש. בכל חברות ההשכרה (לכל חברה הגדרות מעט שונות) יש קטגוריות גודל ולכל אחת דגם רכב מייצג. לדוגמא CLASS B - אופל קורסה, CLASS C - פורד פוקוס ועוד. חברת ההשכרה אינה מתחיבת לספק את אותו הדגם המופיע כדגם מייצג של אותה קטגורייה כך שבפועל גם אם הדגם המייצג בפרסומי החברה הנו פורד פוקוס בפועל ייתכן שתקבלו מאזדה 3. 

כאמור, חברת ההשכרה משייכת דגמים לאותה קטגוריה לפי גודל תא נוסעים דומה, נפח מנוע, גודל תא מטען ועוד . לכן ניתן בהחלט לתכנן את הטיול לפי נתוני הדגם המייצג ואם בפועל קיבלתם דגם שונה הוא עדיין עומד בהתחייבות החברה כלפיכם.

 

 

 

בהחלטה על גודל הרכב יש להביא בחשבון נתונים חשובים:

1. כמות הנוסעים ברכב (שלא יהיה צפוף מדי).

2. אורך הטיול. בטיול קצר ייתכן ותוכלו להסתפק ברכב קטן יותר מאשר בטיול בן שבועיים.

3. גודל תא מטען ביחס לכמות המזוודות שיהיו בטיול. חשוב, בעיקר בטיול שאינו טיול כוכב, שכל המזוודות יהיו בתא המטען ושלא יהיה מצב שבו אתם נוסעים ומטיילים עם מזוודה שנראית על הספסל האחורי (מפאת חוסר מקום בתא מטען). זאת, בכדי למנוע פריצות לרכב כשהוא חונה בזמן שאתם מטיילים. בטיול כוכב זוהי נקודה פחות קריטית כי למעט היום הראשון והאחרון של הטיול המזוודות אינן "נוסעות" איתכם אלא נמצאות בחדר המלון ולכן גודל תא המטען במקרים כאלה פחות קריטי.

4. נוחות הנסיעה, אורך הנסיעה הכולל בטיול. אנחנו מעדיפים תמיד רכב בגודל משפחתי הדומה לרכב שיש לנו בארץ על מנת שהישיבה תהיה נוחה ולנהג יהיה נוח.

5. מימדי הגוף של הנהג והנוסעים הנלווים. רכב קטן אינו נוח לאנשים גדולים וגבוהים, במיוחד בנסיעה מרובה בחו"ל.

6. אם אפשר להסתדר עם גיר ידני. רוב הרכבים המושכרים באירופה הם ידניים על רכב עם גיר אוטומטי תשלמו יותר.

 

השלב הבא הוא כאמור הזמנת הרכב בפועל. יש מגוון  חברות השכרה לחלקן יש נציגויות בארץ ולחלקן לא. חלק מהחברות בין לאומיות וחלק מקומיות באותה ארץ יעד בלבד. חשוב להשוות בין כמה חברות לא רק מבחינת המחיר אלא גם מה כולל ההסכם (האותיות הקטנות).

 

בעת קבלת הרכב כדאי לצלם אותו מכל כיוון במיוחד אם יש שריטות או מכות.

 

על מה חשוב לשים לב:

1. אם יש מגבלת קילומטראז'.

2. כמה נהגים כלולים במחיר (אם יהיה לכם יותר מנהג אחד).

3. אם הרכב כולל ג'י.פי. אס. בדרך כלל אין התחייבות מצד חברות ההשכרה לגי.פי.אס ברכב אלא מרמת רכב מסויימת והתוספת היומית היא גבוהה מאוד. ייתכן מצב שתשלמו על כך ואז תקבלו רכב שיש בו מכשיר כזה מובנה שהייתם מקבלים גם אם לא הייתם משלמים ולכן כדאי להצטייד בחבילת גלישה בסלולרי ואפליקציית וייז או להזמין מראש רכב שבנתוניו ג'י.פ.י.אס.

4. אם יש מגבלת מעבר למדינות מסוימות (כאשר זה רלוונטי למסלול הטיול שלכם).

5. אם אתם זקוקים למושב בטיחות לילד או כסא לתינוק . אם כן, בדרך כלל עלויות חברות ההשכרה לתוספות אלו גבוהות מאוד ולכן יש לבדוק מראש ואם זה יקר כדאי להערך ולהביא איתכם מהארץ.

6. בטיולי חורף לאזורים היכולים להיו מושלגים חשוב לא להסתפק בשרשראות שלג (שרשראות שיש להרכיב על הצמיגים לנסיעה בשלג), אלא להזמין רכב שמגיע עם צמיגי שלג. מניסיון, הרכבת שרשראות מסורבלת וקשה לישראלים הלא מנוסים בכך, מה גם שההרכבה יכולה להתבצע בתנאי מזג אוויר קרים מאוד. עדיף להזמין דגם רכב שמגיע עם צמיגים יעודיים לשלג. 

 

והכי חשוב: מהו הכיסוי הביטוחי שההצעה כוללת. חשוב מאוד לשכור רכב הכולל ביטוח המבטל השתתפות עצמית במקרה של נזק לרכב. כיום יש חברות שאף כוללות בביטוח כיסוי לנזק לצמיגים או לשמשות (חדש יחסית). 

יש חברות המאפשרות השכרת הרכב ללא ביטוח כך שתוכלו לבטח את ביטול ההשתתפות העצמית בעצמכם בנפרד מחוזה ההשכרה ואולי לחסוך כמה שקלים. אנחנו פחות ממליצות. הכול טוב ויפה כל עוד לא קורה משהו חריג המצריך הפעלת ביטוח. אנחנו מאמינות שכדאי לרכוש הכול במקום אחד כעסקת חבילה. 

 

כדאי לצלם את תא המטען כשהמזוודות מסודרות בפנים, במיוחד כשיש בעיה של מקום ומצאתם את הסידור המושלם. ככה כשאתם עוברים ממקום למקום תמיד תוכלו לחזור לתמונה ולסדר כמו שרציתם.

 

בכל מקרה, מומלץ לקבל כמה הצעות מחיר בהתאם לנקודת לקיחת הרכב והחזרתו ולהשוות מחירים. לעיתים, באותם תנאים, יש הבדל בין חברות השכרת הרכב . מניסיוננו, יש שוני בתמחורי רכבים בין החברות השונות ואותה רמת רכב יכולה להיות זולה יותר בחברה מסויימת ביחס ליתר החברות הפועלות באותה נקודת לקיחה. 

כמו כן, לקיחת הרכב בסניפים עירוניים לרוב זולה יותר מסניפים בשדות תעופה. לכן, אם אין חובה לאסוף מהשדה (הכל תלוי במסלול המתוכנן), לדוגמה אם את תחילת הטיול אתם מבלים בעיר, אין טעם לחזור לשדה התעופה לאסוף רכב וכדאי לאסוף אותו באחת הנקודות באותה עיר שבה אתם שוהים.

 

בכמה מדינות צריך להדביק על הרכב מדבקה לנסיעה בכבישים מהירים, את המדבקה רוכשים בתחנות דלק, בדקו מראש אם אתם צריכים מדבקה כזו והדביקו על הרכב לפני הנסיעה בכבישים המהירים.

רישיון בינלאומי - כדאי להצטייד ברישיון נהיגה בינלאומי בנוסף לרישיון הנהיגה הישראל. יש מדינות שלא מוכנות לקבל רישיון שלא כתוב בשפתם. לדוגמה באיטליה גם אם חברת ההשכרה מקבלת רק את הרישיון הישראלי, אם יעצור אתכם שוטר הוא ירצה לראות את הרישיון הבינלאומי כי הוא לא מבין אנגלית. נכון ל-16/6/2016 אפשר להוציא את הרישיון בחברת ממסי או בטלדור.

 

ג'י פי אס - כשמקבלים ג'י.פי.אס מובנה ברכב השכור צריך שימו לב לפני שאתם מתחילים לנסוע לאיזה כבישים הוא מכוון, במיוחד אם אתם מממהרים. לפעמים הנהג שלפניכם רצה לנסוע בכבישים נופיים.

 

תמיד אפשר לחלום...

 

 

טיפ קטן נוסף: כשאתם נוהגים ברכב, זכרו! אתם אורחים במדינה. נהגו עם קצת פחות אגו, לא במקסימום המהירות המותרת, באדיבות כלפי הנהגים המקומיים. אתם תווכחו לדעת שתרבות הנהיגה שונה מבארץ, לרוב נהגים אדיבים על הכביש ואם הם מבחינים בנהג ברכב שכור (תייר) אשר מהסס בדרך, לרוב יוותרו ויתנו להשתלב. החזירו להם בהתנהגות רגועה.

 

בהצלחה!

 

 

 

ניתן לפנות אלינו באמצעות הטופס הבא